Neler Yapıyoruz

         
Yazılarla ilgili bilgilere ulaşmak için lütfen yazıların üzerine tıklayınız...  

Karbon finansını araştıran tek Türk genciydi, dünya gençliğinin de lideri oldu

Uluslararası İstanbul Karbon Zirvesi’nde Alpay sürprizi

İstanbul Karbon Zirvesi, 3-5 Nisan tarihleri arasında İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde karbon emisyonlarının azaltımı ve karbon piyasaları üzerine çalışan uluslararası  akademisyenlerin ve ilgili yerel sektör liderlerinin katılımıyla gerçekleştirilecek. İstanbul Karbon Zirvesi’nin sürprizi ise zirve kapsamında oluşturulan Gençlik Komitesi’ne Başkan olarak adını yazdıran 25 yaşındaki Alpay Beyla oldu.

İstanbul Teknik Üniversitesi nde Çevre ve İnşaat  Mühendisliği lisans programlarını çift anadal yaparak bitirdikten sonra “Karbon Finansı” üzerine Dünya’nın ilk ve tek programında yüksek lisans yapan tek Türk olan Alpay Beyla, İstanbul Karbon Zirvesi 2014 Gençlik Komitesi Başkanı olarak tüm içerik ve programın hazırlanmasında organizasyon komitesindeki değerli akademisyenler ile birlikte görev aldı.

Türk Eğitim Vakfı’nın yurt dışı burs programı kapsamında Edingburgh Üniversitesi’nde “Karbon Finansı” alanında yüksek lisans yapmaya başlayan Alpay Beyla, şu dönem programın yüksek lisans tez hazırlama aşamasında bulunuyor.

Karbon ekonomisi ve yönetimi üzerine akademik çalışma yapabilmek için gerekli altyapı Türkiye’de olmadığından, yüksek lisans eğitimini Edingburgh Üniversitesi’nde sürdüren Beyla, duygularını şöyle anlattı:
“Bu konuda yeterince makale ve çalışmanın ülkemde bulunmaması; beni hem ülkem için hazırlayacağım raporlar hem de bu alanda yüksek lisans yapan ‘ilk Türk öğrenci’ olmam açısından gayretlendirdi. Konusunda dünyadaki ilk ve tek yüksek lisans programına gitmenin verdiği sorumluluğun tüm gereklerini yerine getirmeye çalışıyorum. Eğitim sürecimin başlangıcından ibaren tek hedefim; ‘Karbon Finansı’ alanında kendimi geliştirip ülkeme dönüp çalışmalarımı burada sürdürerek ülkemizin iklim değişikliği politikalarının diğer ülkeler tarafından değil, kendi birikimi ve özelliklerine uygun oluşturmasına yardımcı olmaktır. "

"İstanbul Karbon Zirvesi 2014", 3-5 Nisan 2014 tarihleri arasında İstanbul Teknik Üniversitesi, Ayazağa Kampüsü’nde gerçekleştirilecek. Türkiye’deki ilk karbon zirvesi olma özelliği de taşıyan uluslararası toplantıya yerli, yabancı çok sayıda bilim adamı katılacak.

 

   

Türkiye’ye Enerji Verimliliğini "Enerji Hanım" Öğretecek

Enerji verimliliğinin sağlanması ve bireylere anlatılmasını amaçlayan ilk toplumsal proje “Enerji Hanım” hayata geçti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı inisiyatifiyle oluşturulan projenin Çırağan Sarayı’nda yapılan tanıtımına Sayın Emine Erdoğan da katılarak destek verdi. Odağında kadınların olduğu “Enerji Hanım” projesi ile hedef, enerjinin tüm ev halkı tarafından optimum seviyede kullanımı ve bu sayede ülke ekonomisinin kalkınması.

22.12.2012, İstanbul
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ortak projesi “Enerji Hanım” Çırağan Sarayı’nda yapılan tanıtım toplantısı ile hayata geçti. Evlerde enerji verimliliğini artırarak ev ve ülke ekonomisine katkının sağlanmasını hedefleyen projenin tanıtımına Sayın Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız katıldı.

“Enerji Hanım” projesinin odağında “evin ekonomisti” kadınlar bulunuyor. Kadınlar aracılığı ile evin tüm fertleri arasında enerji verimliliği konusunda bilinç geliştirmek hedefleniyor.

Enerji tasarrufu için “Enerji Hanım”
Enerji kaynaklarının dünyada tükeniyor olması enerji politikalarında jeotermal, güneş, rüzgâr enerjisi gibi alternatif ve yenilenebilir enerji kalemlerinin önemini artırıyor. Enerji tasarrufunu sağlamak ve enerjiyi en verimli şekilde kullanmak artık sadece devletlerin ve büyük işletmelerin değil bireylerin de sorumluluk almasını gerektiriyor. “Enerji Hanım” tam da bu nedenlerden dolayı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ortak çalışması sonucunda enerji verimliliği bilincini bireylerde artırmak amacıyla projelendirildi.

Buna göre enerjinin verimli kullanımını sağlayacak basit önlemler ile her yıl evlerde binlerce TL tasarruf edilebiliyor. Bu tasarruf diğer ihtiyaçlar için kullanabilirken ev ekonomisine ciddi oranda destek oluyor. Enerjinin verimli kullanımı ve tasarrufu ülke ekonomisine de olumlu katkı sağlıyor. Türkiye’nin enerji kaynaklarını daha verimli kullanmaya başlaması, diğer alanlarda hizmetler sunmak için daha fazla kaynağa sahip olmasına yardımda bulunuyor böylelikle Türkiye’nin enerji konusunda dışarıya daha az bağımlı hale gelmesi hedefleniyor.

“Enerji Hanım” enerjinin verimli kullanılması ve tasarruf edilmesinden kaynaklı yararları bireylerle paylaşırken bu konularda bilinç yaratmayı hedefliyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın projelendirdiği Enerji Hanım ayrıca Sayın Emine Erdoğan tarafından da bizzat destekleniyor. Devletin enerji verimliliği konusunda kararlılığı ve projenin eğitim ve etkinliklerle desteklenen bütünleşik bir proje olması “Enerji Hanım”ın önemini artırıyor.

“Tüketirken tükenmemek için; kaynaklarımızı boşa değil verimli kullanmamız gerekiyor.”


“Enerji Hanım” kampanyası tanıtım toplantısında öncelikle İcra Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar kampanyanın amacını ve işleyişini belirtti. Sonrasında ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin söz alarak kampanya ile ilgili görüşlerini şu şekilde bildirdi: “Sürdürülebilir kalkınmada, başarıya ulaşmanın en önemli yolu kaynakların verimli kullanılmasıdır. Elektrik enerjisinin ne kadar değerli olduğu göz önünde bulundurulduğunda, enerji tasarrufu sağlayacak ürünler kullanmak ve bu konuda bazı önlemler almak adeta bir zorunluluk haline gelmektedir. Çağımızda, kişi başına enerji tüketimi bir gelişmişlik göstergesi olmaktan çıkmış durumdadır. Aydınlatma için harcanan enerji; kullanılan ampul, lamba çeşitlerine ve dizayna göre değişiklik göstermektedir. Artık amaç, kişi başına enerji tüketimini artırmanın yanısıra, bir birim enerji ile en fazla üretimi ve refahı sağlamaktır. Enerji ve su kaynaklarının tüketiminde rol oynayan en önemli tüketici grup ailedir. Tüketirken tükenmemek için; kaynaklarımızı boşa değil verimli kullanmamız gerekiyor. Başta kadınların enerjiyi verimli kullanmayı öğrenmesi aile ekonomisine daha sonra ülke ekonomisine sonrasında yaşadığımız dünyaya katkı sağlayacaktır. Enerji Hanım projesini bu amaçla hayata geçiriyoruz. Kadınlarımız böylece ev içinde üstlendikleri rolle etkili bir tüketici olarak, hem ailesine, hem ülkesine hem de yaşadığı evrene katkı sağlayacaktır.”

“Enerjiyi tüketirken alınacak küçük önlemler, ülkemiz için büyük adımlar olabilir.”
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise: “Biz, enerji politikalarımızı oluştururken enerji verimliliğini başlı başına bir kaynak olarak benimsedik. Enerji verimliliğinin yasal altyapısını hazırladıktan sonra kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörün enerjiyi daha tasarruflu kullanmasına ilişkin çalışmalarımızı yaptık. Aslında bu işin püf noktası enerji verimliliğini bir yaşam biçimi haline getirmek. Bunun için evlerimizde enerjiyi tüketirken alınacak küçük önlemler, ülkemiz için büyük adımlar olabilir. Evlerde bu tedbirleri almada başlıca görev hanımlarımıza düşüyor. Hanımlarımız, evlerinde elektrikli aletleri bilinçli kullanarak, A sınıfı beyaz eşya ve tasarruflu ampuller tercih ederek ülke ekonomisine yılda 4 milyar lira kazanç sağlayabilirler. Bu daha fazla okul, daha fazla hastane, vatandaşımıza daha çok hizmet, gelecek nesiller için daha sağlıklı bir çevre demek.” görüşlerinde bulundu.

“Enerji Hanım kampanyasında emeği geçen herkesi kutluyorum.”
Projenin tanıtım toplantısında görüşlerini bildiren Erdoğan ise: “Tasarruf, tamamen kişisel bir sorumluluktur. Hiç kimse, bu sorumluluğu başkasına yükleme lüksüne sahip değildir.İsraf edilen her birim enerjinin, dünyamızda yok olan ağaçlar, kirlenen sular, eriyen buzullar anlamına geldiğini hepimiz idrak etmek zorundayız.
Bilinçli enerji tüketimi sayesinde yapacağımız küçük birikimler; hiç kuşkusuz, ülkemizin geleceğini, bizden sonraki nesillerin istikbalini, özellikle de dünyamızın gidişatını doğrudan etkileyecektir.
Gelecek nesillere pırıl pırıl bir dünya bırakabilmek, bugün sahip olduğumuz pek çok kaynağımızı daha uzun süre kullanabilmek, ancak ve ancak, bilinçli bir şekilde enerji tüketimiyle mümkün olacaktır. dedi.
 

 

Türkiye’de Köy Ölçekli ilk Arazi Planlamasını OPET için yaptık

Danışmanlığını yaptığımız ‘Ekolojik Örnek Köy” çalışması ile bölgede tarım arazilerinin, toprak analizi gerçekleştirilerek ürün planlaması yapılıyor. Türkiye’nin belde (köy) ölçeğinde yapılan ilk “arazi planlaması” olan bu çalışmayla tarım arazilerinin toprak analizi ve toprak özelliklerine bağlı olarak hangi bölgede, hangi ürünün yetiştirileceği ile üretim süresince yapılacak doğru sulama teknikleri belirlenecek.

Danışmanlığını yürüttüğümüz proje kapsamında, İncesu’nun tarımsal potansiyelini ve toprak özelliklerini ortaya çıkarmak için üç ay süren bir çalışma yapıldı. Türkiye’nin belde (köy) ölçeğinde yapılan ilk “arazi planlaması” olan bu çalışmayla tarım arazilerinin toprak analizi gerçekleştirildi ve toprak özelliklerine bağlı olarak hangi bölgede, hangi ürünün yetiştirileceği ve üretim süresince yapılacak doğru sulama teknikleri belirlenecek. Ayrıca kullanılmayan üç kuyunun aktif hale getirilmesi ve sulama sisteminin yenilenmesi işlemi de başlatıldı.

 

AB- GAP İdaresi Başkanlığı Kadın ve Kadın Sivil Toplum Kuruluşları’nın Güçlendirilmesi Projesi Hibe Açılış Töreni

16 Mayıs tarihinde Urfa’da “Türkiye’nin Az Gelişmiş Bölgelerindeki (Güneydoğu Anadolu, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgeleri) Kadın ve Kadın Sivil Toplum Kuruluşları’nın Güçlendirilmesi Projesi” Hibe Açılış etkinliği düzenlendi.

Türkiye’nin Az Gelişmiş Bölgelerindeki (Güneydoğu Anadolu, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu) Kadın ve Kadın Sivil Toplum Kuruluşlarının Güçlendirilmesi Projesi ile, kadının ve kadın sivil toplum kuruluşlarının statüsünün yükseltilmesi, kapasitelerinin arttırılması ve bu sayede bölgeler arasındaki kalkınmışlık farklarının azaltılması amaçlanmaktadır.

Avrupa Birliğinin desteklediği, GAP Bölge İdaresinin uyguladığı 3 Milyon Euro’luk hibeyi almaya bu üç bölgedeki 36 kadın sivil toplum kuruluşu almaya hak kazandı. Kadın STK’ların hem projelerini tanıttığı hem de bugüne kadar yaptıkları çalışmaları anlattıkları açılış töreni organizasyonunda kurumumuz danışman firma olarak yer almıştır.

 

“GELECEĞİMİZ AYDINLANIYOR”

Plastik Atıkların Enerjiye Dönüşümü Kampanyası Bilgi Notu

Plastik atıkların enerjiye dönüşümü çalışmalarına vurgu yaparak, okullarda, evlerde ve fabrikalarda plastik atık toplama ve geri dönüşüm çalışmalarının başlatılması ve elde edilen atıkların yeniden kullanılabilirliğini sağlanması proje konumuzu oluşturmaktadır.Proje başlangıç aşamasında özellikle evlerde oldukça sık kullanılan ve geri dönüşümü mümkün ürünlerin toplanması ve enerjiye dönüştürülmesi planlanmaktadır Devamını oku

 

All Green Expo Uluslararası Yeşil Ekonomi Zirvesi Ve Fuarı
Cowparade İzmir 2010 Açık Hava Sergisi(Kültür ,Sanat ve Eğitim Projesi)
British Council “Benim Kentim Projesi” Açılış Organizasyonu (Kültür Sanat Projesi)
Ege Bölgesi Organize Sanayi Bölgelerinde Çalışan Kadın İşçilerin Ekonomik ve Sosyal Verimliliklerini Destekleme Eğitimi (Kadın ve Eğitim Projesi)
AB-TÜRKİYE Sivil Toplum Diyaloğu KÜLTÜR KÖPRÜLERİ PROJESİ (Kültür Sanat Projesi)
GTZ(Alman Teknik İşbirliği Kurumu) Bolu- Yeniçağ Gölü Sulak Alanların Korunması Projesi (Çevre Projesi)
Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi 5. Uluslar arası Öğrenci Trienali (Kültür Sanat Projesi)
ANKET
Hangi Alanda Gönüllü Olmak İstersiniz?